15. dec. 2016

Decembrska oddaja Sektor Ž na Radiu Študent

Decembrska oddaja Sektor Ž predstavlja:

V čigavem imenu?
Žensko sodišče, feministična pedagogika, »demografska prenova« Hrvaške


Oktobra letos so v Socialnem centru Rog v Ljubljani na pobudo aktivistk Izbrisanih gostovale aktivistke Ženskega sodišča - feministični pristop k pravici (Ženski sud). Predstavile so svoje bogato delovanje in izkušnje ter potek procesov na Ženskem sodišču, ki je prvič zasedalo maja 2015 v Sarajevu. Prispevek o njihovem navdušujočem obisku je pripravila Teja O.

Tea H. je obiskala umetniško akademijo Valand v Gotenburgu na Švedskem, kjer je prav tako oktobra potekala konferenca »Kaj je feministična pedagogika?«. Tam je odgovore na to vprašanje iskala v intervjuju z britansko umetnico in pedagoginjo Felicity Allen ter Denise Langridge Mellion, predavateljico na omenjeni akademiji.

Anamarija Š. bo komentirala najnovejše vdore hrvaških neokonservativnih civilnodružbenih iniciativ in vladnih politik na področje ženskih reproduktivnih pravic, še posebej, kako bo njihovo izpodbijanje ustavnosti “Zakona o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok” (iz leta 1978) vplivalo na življenje žensk na Hrvaškem.

Oddajo pripravljamo Anamarija Š., Teja O., Tea H., Klara O. in Ana R.

Tune in! V soboto, 17. decembra, ob 12h v živo na Radiu Študent, kasneje v arhivu.

*

Feminist radio show Sector F (Sektor Ž) presents:

In whose name?
Women’s tribunal, feminist pedagogy, “demographic renewal” in Croatia

In October 2016, the activists of The Erased (Izbrisani) invited the activists of Women’s Court - Feminist Approach to Justice (Ženski sud) to Social Center Rog in Ljubljana to present their rich experience and procedures of the court which first took place in Sarajevo in May 2015. Teja O. prepared a report about their inspiring visit.

Also in October, Tea H. visited the conference “What is Feminist Pedagogy?” at the Valand Academy in Gothenburg, Sweden. There, she sought answers to this question in an interview with the British artist and educator Felicity Allen and Denise Langridge Mellion who lectures at Valand.

Anamarija Š. is going to comment on the latest series of neoconservative attacks on women’s reproductive rights in Croatia, coming both from civil initiatives and government policies. She is going to focus on their attempts to dispute against the constitutionality of “Act concerning the medical measures for materialization of the right to freely decide on the birth of children” (from 1978) and their actions' consequences for women in Croatia.

The December edition of Sektor Ž is prepared by Anamarija Š., Teja O., Tea H., Klara O. and Ana R.

Tune in! Saturday, Dec. 17th at 12h live on Radio Študent. Later, in our archive.

'Razkorak' na praznovanju treh novih izdaj založbe LBAL v četrtek, 22. decembra 2016, ob 20h















Založba kaset in umetniških fanzinov, Look Back and Laugh, prireja babyshower ob izidu treh novih izdaj!

Praznovali bomo trojno rojstvo: fanzina Am I There? oblikovalke Urške Alič, knjige umetnika Razkorak avtorice Tee Hvale, ter knjige umetnika Ena Ena slikarskega tandema Beli Sladoled.

Urška Alič je grafična oblikovalka in sitotiskarka. Po končanem študiju na NTF v Ljubljani je poleg oblikovanja za naročnike ostala zvesta lastni grafični produkciji, ki jo preizkuša in nadgrajuje skozi različne tiskarske eksperimente. Po kar nekaj nabranih letih prakse v sitotisku v zadnjih dveh letih kot del kolektiva Riso Paradiso aktivno raziskuje risograf tiskarsko tehniko, na podlagi česar je nastal tudi njen zadnji fanzin Am I there?.

Tea Hvala je feministka, piska in avtorica radijskih oddaj. Njena prva fotoknjiga Razkorak gledalko ali gledalca postavlja pred nemogočo nalogo, rekoč: glej in skušaj videti tisto, kar se je izmuznilo objektivu. Knjiga je izšla s podporo Občine Cerkno.

Slikarsko-grafično-risarski duo Beli sladoled sestavljata Miha Perne in Leon Zuodar. Delujeta neprekinjeno že od leta 2005 in sta močno prisotna v slovenskem umetniškem prostoru na področju vizualne in sodobne umetnosti. V svojem ustvarjanju sta preizkusila celo paleto žanrov in formatov, vseskozi pa svoje delovanje beležita skozi izdajanje fanzinov in knjig umetnika. Knjiga Ena Ena je tako zadnji dokument njune produkcije, v kateri sta se umetnika tudi prvič preizkusila v risograf tehniki.

FB dogodek
Spletna stran založbe

10. dec. 2016

Razkorak / Discord (prodajna mesta or where to get it)

Tea Hvala: Razkorak / Discord
Look Back and Laugh Books, 2015

Photo: LBAL



















Tea Hvala's first photo book Discord asks the viewer to do the impossible: to notice that which has escaped the camera.

Prva fotoknjiga Tee Hvala Razkorak gledalko ali gledalca postavlja pred nemogočo nalogo, rekoč: glej in skušaj videti tisto, kar se je izmuznilo objektivu.

Več o knjigi / More about the book.

ISBN: 978-961-285-474-4
52 strani/ pages
34 fotografij / photos
Format: 16 x 20 cm
Barvni digitalni tisk / Full colour digital print
Naklada / Print run: 150 izvodov
Cena / Price: 15,00 €

Prodajna mesta / Available at
Look Back and Laugh Books webstore
Knjigarna Moderne galerije (Ljubljana)
Knjigarna Depo (MSUM, Ljubljana)
DobraVaga (Ljubljana)
Galerija Photon (Ljubljana)
Što čitaš? (Gundulićeva 11, Zagreb, Croatia)
Spartacus Books (Vancouver, coming soon),
or via mail order directly from me: tea.hvala at gmail.com

Knjiga je izšla s podporo Občine Cerkno.  / The publication was supported by the Municipality of Cerkno.

6. dec. 2016

Podzemlje (nadaljevanje zgodbe o velikem blatarju)

Podzemlje (PDF).

Podzemlje je tretji del zgodbe o vélikem blatarju in moj prispevek k intermedijski instalaciji Senescence: utekočinjeni čas. S soavtoricama, Robertino Šebjanič, ki je sodelovanje spodbudila, in speleologinjo Andreeo Oarga Mulec iz Laboratorija za raziskave v okolju Univerze v Novi Gorici jo predstavljam na 17. festivalu Pixxelpoint.

Zgodbo sem napisala konec novembra. Bata Leviki jo je samozaložil 2. decembra v petdesetih fotokopiranih in brezplačnih izvodih. Knjižica je (bila) do 9. decembra na voljo v Mestni galeriji Nova Gorica v sklopu instalacije Utekočinjeni čas. V četrtek, 8. decembra, ob 15h smo vse tri avtorice v galeriji predstavile naše delo v okviru vodstva po razstavi, ki ga je pripravila Rene Rusjan, kuratorka letošnjega Pixxelpointa.

Prvi del zgodbe, Izvajanje vélikega blatarja, je izšel leta 2007 v samozaložbi Damijana Kracine, ki je v okviru projekta Galapagos (soavtor: Vladimir Leben) ustvaril tudi skulpturo Véliki blatar, po kateri je nastala zgodba. Drugi del, video Evakuacija Cankarjevega doma, je pod naslovom Véliki Blatar News na voljo na njegovem JuTub kanalu.

Hvala Damijanu Kracini za (kot kaže, večno) inspiracijo, hvala Juretu P., ker je dve uri pred odprtjem razstave s šivalnim strojem šival hrbte prvih devetih (neoštevilčenih, neobrezanih, a kaj čmo) knjižic in jih pravočasno pripeljal v Gorico, hvala Barbari Cerkvenik za natančen jezikovni pregled kljub časovni stiski, hvala Blažu Jerebu za spenjanje in obrezovanje z ostro tiskarsko mašino, hvala CMAK-u za giljotino in Small but Dangers za spenjače, papir in samotarsko taščico. Hvala tudi festivalu Pixxelpoint za finančno pomoč pri izdaji knjižice. 

Več fotografij in videov s festivala si lahko ogledate na Pixxelpointovi FB strani.


 

Fotografije: Robertina Šebjanič