Slovenski dnevi znanstvene fantastike in fantastike – prvič!
Na hrvaškem knjižnem trgu, ki je razumljivo večji od slovenskega, so bolje zastopane tudi znanstvena fantastika, fantastika in utopična literatura – istrsko mesto Pazin jim vsako leto nameni kar tri mednarodna srečanja. Da se žanrom, o katerih zdrava pamet ve povedati, da »jih ne gre jemati resno«, tudi na tej strani meje pišejo boljši časi, pričajo Dnevi znanstvene fantastike in fantastike Konfuzija 2007, ki so se med 27. in 29. aprilom prvič odvijali v Sečovljah.
Sodobna literarna teorija ne govori o znanstveni fantastiki, ampak o spekulativni literaturi, ki metaforo potovanja skozi čas/prostor praviloma koristi za prehajanje med resničnostjo vsakdana in fiktivnimi, možnimi resničnostmi. Očarljiva podoba, ki jo je obiskovalcem Konfuzije podaril lahen vetrič, ki je zibal oljčni nasad ob sečoveljski osnovni šoli, glavnem prizorišču srečanja, je bila gotovo na meji z možnim in resničnim. K vtisu so dodatno pripomogla razstavljena dela s priložnostnega fotografskega natečaja: avtorji so čisto vsakdanje reči –na primer dimnik ljubljanske toplarne – z digitalno obdelavo potujili do mere, ko bi gledalka prisegla, da opazuje zapeljivo arhitekturo prihodnosti.
Društvo Prizma, izdajatelj revije Neskončnost in organizator Konfuzije, je priredilo bogat program: v Votlini (zatemnjeni računalniški učilnici) se je bilo mogoče poučiti o življenju in dela Douglasa Adamsa (predaval je Matevž Jerman), o prevajanju fantastike (Boštjan Gorenc alias Pižama) in podrobnostih, ki jih manj pozorni nismo opazili v nadaljevanki Zvezdne steze. Točno opolnoči je predavanja zaključila Tanja Cvitko z zgodovinsko študijo »resničnih vampirjev«, med katere poleg zloglasnega Vlada Tepesa spada tudi Jure Grando iz istrske vasice Kringa. Nič manj zahtevno ni bilo igranje zapletenih strateških iger v Prodajalni svetov. Samotneži so lahko odpotovali na Ikson, planet, na katerem brez prestanka kažejo ZF filme. Tisti, ki so si ob mraku zaželeli zabave, pa so lahko izbirali med maškarado, karaokami, tekmovanjem v recitiranju Vogonske poezije, kvizom iz poznavanja grozljivk, ZF filmov in japonskih animacij ali pa so v žepu pobrskali še za zadnjim konfuzijem (1 konfuzij = 20 centov) in se ob šanku soočili z nerešljivo uganko: naj izberejo brezplačno pivo ali zastonj cedevito? Mnogi so prijetno združili s koristnim in lahko si zamislite presenečenje na obrazu spodaj podpisane, ko je na klopici pred šolo uzrla prvo astronavtko Valentino Tereškovo, ki se je mirne duše šalila s hrustom, ki z ničemer, niti z naglasom, ni izdajal, da morda le ne dela za Ruse (kot bi lahko sodili po njegovi opravi – nosil je rdečo majico z napisom KGB), ampak za vse ostale Združene podanike Amerike.
Povezave: http://deaho.org/konfuzija/
http://www.znanstvena-fantastika.org/
http://deaho.org/konfuzija/album/index.html
http://deaho.org/konfuzija/fotonatecaj/index.html